جهت مشاوره می توانید با شماره تلفن های 02143498 یا 02188618261 تماس بگیرید و یا در وب سایت asansabt.ir موارد را با کارشناسان ما از طریق چت آنلاین مطرح فرمایید.
invation

ثبت اختراع

اختراع چیست؟

به نتیجه ی فکر و محصولی زاییده ی ذهن توسط شخص یا اشخاص که برای اولین بار یک فرایند خاص را ارائه، و یا اقدام به رفع یک مشکل در حرفه، صنعت و یا فناوری می کنند اختراع می گویند. (ماده ۱ قانون ثبت اختراعات) ثبت اختراع به مخترع این حق را می دهد که بر طبق آن افراد دیگر از اختراع، سوء استفاده تجاری نکنند.

نکته :

راه حل ارائه شده در مورد مشکل خاص، شرایط ذیل را دارا می باشد:

-جدید و نو در گستره ی دنیا

– دارای ابتکار و خلاقیت

– قابل استفاده(کاربردی)

هر فردی که اقدام به ابداع هر گونه محصول صنعتی نو و جدید و یا کشف وسیله ای خاص و یا استفاده از وسایل موجود به روشی جدید نماید، می تواند تقاضای درخواست ثبت اختراع کند.

تقاضای ثبت اختراع می بایست به نام صاحب وسیله و یا ایده مطرح شود، در این صورت مخترع شناسایی شده و در صورت ثبت اختراع، از طرف قانون به مدت ۲۰ سال مورد حمایت قرار می گیرد. البته در صورت پرداخت به موقع هزینه تمدید اعتبار و نیز درخواست لغو اختراع در مدت زمان ذکر شده (۲۰سال) نتیجه خوبی در بر نخواهد داشت.

این گواهینامه سندیست معتبر که توسط اداره مالکیت صنعتی در جهت حمایت از اختراع، صادر می شود و فرد دارای این سند می تواند از حقوق منحصر به فرد و یا ایده استفاده نماید.

 

روش های ثبت اختراع

  1. روش اظهاری (اعلامی):

در صورت عدم سابقه قبلی در مکان ثبت و نیز بردن در حیطه فعالیتهای قابل ثبت، ادعای مخترع به تایید خواهد رسید.

  1. روش تحقیقی:

برخی از کشورها پیش از آنکه اختراع خود را ثبت کنند با محرمانه نگهداشتن اطلاعات و نیز حق تقدم متقاضی، موضوع را از نظر ماهیت و کیفیت بررسی کرده و درستی ادعای خود را مشخص نمایند و پس از آن اقدام به ثبت کنند.

منتشر کنید

درباره مسعود خاکبازان

مسعود خاکبازان
درود ، مسعود هستم. بنیانگذار ثبت بلاگ ، مدیرعامل موسسه حقوقی برنا اندیشه ، مطالب این بلاگ با رویکرد ” به درد بخور ” بودن نوشته شده، هدفم اشتراک گذاشتن تجربیات بوده و نشر اندک آگاهیم در این زمینه، کاستی هارو پذیرام و پیشاپیش خوشحالم از شنیدن پیشنهاداتتون. شاد و تندرست باشید!

همچنین ببینید

Futuristic fingerprint scanning device biometric security system

ثبت برند و علامت تجاری

برند چیست؟ به یک یا چند نام ترکیبی شامل( عبارات و سمبل ها) که دارای …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − دو =