جهت مشاوره می توانید با شماره تلفن های 02143498 یا 02188618261 تماس بگیرید و یا در وب سایت asansabt.ir موارد را با کارشناسان ما از طریق چت آنلاین مطرح فرمایید.
خانه / امور مالیاتی / پاسخ به سوالاتی در خصوص مالیات
سوالات مالیاتی

پاسخ به سوالاتی در خصوص مالیات

سوالاتی در خصوص مالیات:

سوالاتی که در خصوص مالیات مطرح می شوند از جمله ی رایج ترین سوالات تقاضا کنندگان ثبت شرکت هستند.

مالیات یکی از عوامل مهمی است که متقاضیان ثبت شرکت ها را، از  به ثبت رساندن یک شرکت باز می دارد. زیرا اطلاع کافی و کامل از مباحث و موضوعات مالیاتی ندارند.

بنابراین سعی ما بر این است که در این مقاله راهنمای سودمندی در خصوص جزئیات موضوعات مالیاتی در قالب سوالاتی برای اشخاص متقاضی، جهت ثبت شرکت ارائه دهیم.

 1. کد اقتصادی چه زمانی باید دریافت شود؟

بهتر است ابتدا به بیان مفهوم کلمه کد اقتصادی بپردازیم:

کد اقتصادی اشخاص حقوقی ( شرکت ها ) یک عدد ۱۲ رقمی می باشد که به نوعی هویت شرکت یا موسسه دارای کد را در اداره دارایی مشخص می کند.

بعد از دریافت کد اقتصادی ۱۲ رقمی شرکت ها باید برای دریافت کد اقتصادی ۱۶ رقمی اقدام کنند. اخذ کد اقتصادی ۱۶ رقمی جهت اخذ گواهی ارزش افزوده و ارائه اظهارنامه ضروریست.

برای این کار باید از طریق ثبت نام در سایت سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی   اقدام شود.

در واقع کد اقتصادی مانند شناسه ملی شرکت ها است. که بیانگر وجود شرکت و داشتن شماره ثبت در اداره ثبت شرکتهاست.

کد اقتصادی مانند شناسه ملی هرگز قابل تغییر نیست و با تغییر آدرس شرکت و تغییر حوزه ی مالیاتی شرکت، فقط شماره واحد مالیاتی و پرونده دیگر موارد پرونده مالیاتی تغییر پیدا می کند. اما خود کد اقتصادی ثابت و بدون تغییر می ماند.

و اما در پاسخ به سوال بالا باید بگوییم که از نظر قانونی حداکثر تا ۲ ماه بعد از به ثبت رساندن شرکت، باید جهت تشکیل پرونده مالیاتی و دریافت کد اقتصادی از حوزه دارایی مربوطه اقدام شود.

اگر در مدت زمان معین شده ( ۲ ماه )، کد دریافت شود، باید ۲ در ۱۰۰۰ سرمایه خود را به حساب دارایی واریز کرد، ولی اگر بیشتر از ۲ ماه از این زمان گذشته باشد، علاوه بر ۲ در ۱۰۰۰ مبلغ، ۴ در ۱۰۰۰ سرمایه را هم به عنوان مبلغ دیر کرد باید بپردازند.

بنابراین تاخیر دو ماهه در اخذ کد اقتصادی، پرداخت مالیات سرمایه را سه برابر میکند.

 

 1. شرکتهای غیر فعال باید چقدر مالیات بپردازند؟

همان گونه که همیشه بیان می شود، مالیات بر درآمد است. شرکت هایی که در آمدی کسب نکرده اند باید اظهارنامه ی عملکرد سالیانه خود را به صورت سفید برای دارایی ارسال کنند، تا مالیات برای این شرکت ها صفر در نظر گرفته شود.

 

 1. محاسبه مقدار مالیات بر در آمد چگونه است؟

بعد از اینکه اظهارنامه ی عملکرد سالیانه ارسال شد و سود خالص شرکت مشخص شد، با توجه به نظر سر ممیزی به میزان ۲۵ درصدسود سالیانه باید مالیات پرداخت شود.

 

 1. مالیات تکلیفی به چه صورت محاسبه می شود؟

مالیات تکلیفی از ابتدای سال ۱۳۹۵ از قانون مالیات های مستقیم حذق شده است. کارفرمایان قراردادهای پیمانکاری دیگر لازم نیست ۳ درصد مبلغ قرارداد را از حساب پیمانکار کسر و به حساب دولت واریز کنند!

 

 1. آیا نوع شرکت ربطی به میزان مالیات دارد؟

میزان مالیات همواره بر درآمد می باشد و ارتباطی با نوع شرکت ( مسئولیت محدود و یا سهامی خاص ) ندارد.

برخی موسسات نیز مانند موسسات غیر انتفاعی و موسسات خیریه، مالیات نمی پردازند و به اصطلاح معاف از مالیات هستند. تعاونی ها نیز نسبت به دیگر شرکت ها مالیات کمتری می پردازند.

 

 1. مدت زمان دریافت کد اقتصادی چقدر است؟

چنانچه مدارک مورد نیاز برای تشکیل پرونده مالیاتی در حوزه مالیاتی مربوطه تکمیل باشد، برای صدور کد اقتصادی حدود ۳ هفته الی ۱ ماه زمان لازم است. در ضمن در صورتی که از محل دفتر شرکت بازدید بشود، این مدت طول می کشد.

 

منتشر کنید

درباره مسعود خاکبازان

مسعود خاکبازان
درود ، مسعود هستم. بنیانگذار ثبت بلاگ ، مدیرعامل موسسه حقوقی برنا اندیشه ، مطالب این بلاگ با رویکرد ” به درد بخور ” بودن نوشته شده، هدفم اشتراک گذاشتن تجربیات بوده و نشر اندک آگاهیم در این زمینه، کاستی هارو پذیرام و پیشاپیش خوشحالم از شنیدن پیشنهاداتتون. شاد و تندرست باشید!

همچنین ببینید

ثبت و اخذ کد اقتصادی|sabtblog

آیا برگ برنده ی عدم نیاز به کد اقتصادی، در دستان شماست؟

  ضرورت دریافت کد اقتصادی کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی که در زمینه های :توزیع انواع …

۲ نظر

 1. سلام

  اینجانب از سال ۹۰ در ملکی با مساحت ۸۲ متر ساکن هستم که به نام مادرم هست و بابت این سالها اجاره ای نپرداخته ام. در حال حاضر مادرم میخواهد ملک را به نام من کند . آیا بابت این سالها (۱۳۹۰ تاکنون) مالیاتی تعلق می گیرد؟

 2. سلام
  آیا در سال جدید نوع پرداخت مالیات ها با توجه به نوع شرکت تغییری کرده؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × پنج =