خانه / ثبت شرکت / شرایط ثبت شرکت
which

شرایط ثبت شرکت

تعریف شرکت و انواع آن

افراد برای ایجاد کسب و کار و دستیابی به سود و اهداف تجاری می توانند توانایی هایی مثل سرمایه، تخصص و ارتباطات را با هم به اشتراک گذاشته و مجموعه این توانایی ها در کنار هم باید طبق قوانین خاصی با انعقاد قراردادی بین این افراد صورت بگیرد که شرکت  نوع خاصی از این قراردادها می باشد.

اگرچه تعریف صریحی از شرکت در قانون تجارت ارائه نشده اما ماده۲۰ این قانون، انواع شرکت های تجاری را به این شرح نام برده است :

۱- شرکت سهامی (سهامی خاص و سهامی عام)

۲- شرکت با مسئولیت محدود

۳- شرکت تضامنی

۴- شرکت مختلط غیر سهامی

۵- شرکت مختلط سهامی

۶- شرکت نسبی

۷- شرکت تعاونی (تولید و مصرف)

 

شرایط ثبت شرکت

ثبت شرکت معمولا مبتنی بر تنظیم شرکت نامه است، اما به جهت تحقق موارد قانونی، تعیین نوع شرکت و نحوه همکاری شرکا باید مورد توجه قرار بگیرد. شرایط ثبت شرکت عبارتند از:

  1. انتخاب اعضا و سهامداران (داشتن حداقل سه نفر سهامدار در سهامی خاص و دو نفر شریک در مسئولیت محدود) و در صد سهام هر یک و سمت های آنها و تعیین دارندگان حق امضا
  2. انتخاب نام شرکت
  3. انتخاب بازرسین قانونی ( الزام برای شرکت های سهامی).
  4. فراهم نمودن حداقل مبلغ یک میلیون ریال برای سرمایه اولیه
  5. واریز ۳۵% از سرمایه در حساب شرکت در شرف تاسیس (الزامی برای شرکت های سهامی)
  6. ارائه گواهی عدم سوء پیشینه اعضای هیئت مدیره و مدیر عامل و بازرسین
  7. انتخاب موضوع فعالیت شرکت
  8. تهیه دو نسخه اظهارنامه، اساسنامه ثبت شرکت و همچنین فرم صورتجلسه مجمع عمومی موسسین و صورتجلسه هیات مدیره، و امضا ذیل تمام اوراق (شرکت های سهامی).
  9. تهیه دو نسخه اساسنامه، شرکتنامه و تقاضانامه ثبت شرکت و همچنین فرم صورتجلسه مجمع عمومی موسسین و صورتجلسه هیات مدیره، و امضا ذیل تمام اوراق (شرکت های با مسئوایت محدود)

 

ویژگی های شرکت

اول: نام شرکت

شرکت ها یا همان اشخاص حقوقی هم مانند اشخاص حقیقی دارای نام هستند. نام شرکت جزء اولین اطلاعاتی است که باید برای تشکیل شرکت  ارائه شود. نام شرکت قسمتی از دارایی شرکت است، چون شرکت ها تحت نام خود تجارت میکنند. نام شرکت نام تجاری آن نیز هست.

 

دوم: دارایی شرکت

شرکت های بازرگانی دارای اموال و دارایی و درآمد مستقل هستند. سهمی که هرکدام از شرکا در شرکت دارند جزء اموال شرکت محسوب شده و دیگر مالکیت شخصی نسبت به آنها ندارند.

سوم: اقامتگاه شرکت

ماده ۵۹۰ قانون تجارت :  “اقامتگاه شخص حقوقی محلی است که اداره شخص حقوقی درآنجاست “.

ماده ۱۰۰۲ قانون مدنی : “اقامتگاه اشخاص حقوقی مرکز عملیات آن ها خواهد بود”.

چهارم: تابعیت شرکت

شخص حقوقی دارای تابعیت مشخصی است. در واقع تابعیت رابطه سیاسی و معنوی است که فردی را به حکومت و یا دولتی مرتبط  می نماید. برابر ماده ۱ قانون ثبت شرکت ها مصوب ۱۱/۳/۱۳۱۰ : هر شرکتی که در ایران تشکیل و مرکز اصلی آن ایران باشد، ایرانی محسوب می شود.

 

منتشر کنید

درباره مسعود خاکبازان

مسعود خاکبازان
درود ، مسعود هستم. بنیانگذار ثبت بلاگ ، مدیرعامل موسسه حقوقی برنا اندیشه ، مطالب این بلاگ با رویکرد ” به درد بخور ” بودن نوشته شده، هدفم اشتراک گذاشتن تجربیات بوده و نشر اندک آگاهیم در این زمینه، کاستی هارو پذیرام و پیشاپیش خوشحالم از شنیدن پیشنهاداتتون. شاد و تندرست باشید!

همچنین ببینید

موضوع شرکت تولیدی

موضوع فعالیت شرکتها ( تولیدی )

موضوع فعالیت مشترک همه شرکتها خرید و فروش صادرات و واردات کلیه کالاهای مجاز بازرگانی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه − 7 =