جهت مشاوره می توانید با شماره تلفن های 02143498 یا 02188618261 تماس بگیرید و یا در وب سایت asansabt.ir موارد را با کارشناسان ما از طریق چت آنلاین مطرح فرمایید.
خانه / ثبت شرکت / تاسیس شرکت / نکاتی در انتخاب مدیران برای شرکت ها
مدیران

نکاتی در انتخاب مدیران برای شرکت ها

نکاتی در انتخاب مدیران برای شرکت ها

انتخاب مدیران

تعریف مدیر:

به فردی دارای صلاحیت که توسط سهامداران شرکت برای مدت زمان مشخص جهت اداره و کنترل شرکت انتخاب می شود، مدیر می گویند.

اداره شرکت توسط هیئت مدیره انجام می شود اعضای این هیئت در شرکت های سهامی از میان سهامداران انتخاب می شوند و در شرکت های مسئولیت محدود می توانند خارج از سهامداران هم باشند. مجمع عمومی شرکت که با حضور سهامداران تشکیل می شود، می تواند هر زمان که تشخیص بدهند برخی یا تمام اعضای هیئت مدیره را  عزل نماید. عزل شدگان به هیچ وجه نمی توانند در خصوص عزل خود از شرکت، طلب ضرر و زیان نمایند مگر در شرایط خاص و عدم مطابقت عزل ایشان با قوانین.

اعضای هیئت مدیره در شرکت ها جزو رکن های اساسی شرکت می باشند که شامل مقررات قانون کار اعم از عزل یا استعفا و یا اتمام دوره مدیریتی خویش نمی باشند و قانونا شکایت ایشان قابل رسیدگی نخواهد بود.زیرا رابطه هیئت مدیره با شرکت یک رابطه کارگری و کارفرمایی نیست.

در صورتی که اعضای هیئت مدیره خواستار عزل خود باشند یا مدعی باشند که متحمل خسارت شده اند با مراجعه به دادگستری می توانند این امر را پیگیری کنند.

در مبحث عزل اعضا، نقصی که وجود دارد این است که مجامع عمومی تنها در خصوص موضوعاتی که در دستور جلسه ذکر شده دارای اختیار و تصمیم گیری می باشند و مدیران شرکت های سهامی هیچگاه موافق درج موضوع عزل خود در دستور جلسه نیستند.

سهامداران می توانند به این روش اقدام به رفع این مشکل نمایند:

در صورتی که سهامداران از عملکرد هیئت مدیره رضایت نداشته باشند ، مجمع عمومی می تواند ترازنامه و حساب سود و زیان شرکت را تصویب نکند. در این حالت به نوعی رای عدم اعتماد به مدیران داده شده و به همین علت امور شرکت مختل می شود، مدیران مجبور به استعفا می شوند.

  • استفاده از مواد ۹۵و۹۶ لایحه اصلاحی قانون تجارت: تقاضای کتبی یک پنجم از سهامداران برای تشکیل مجمع عمومی جهت عزل مدیران، که در این صورت هیئت مدیره مکلف به دعوت از سهامداران برای جلسه مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده می باشد.

دو نکته ضروری در ارتباط با مدیران:

  • اگر یکی از اعضای هیئت مدیره شرکت جزو کارکنان شرکت باشد، عزل وی به موقعیت شغلی و استخدامی آن در شرکت آسیبی وارد نخواهد کرد و می تواند همچنان به کار خود در شرکت ادامه دهد.
  • عزل مدیر از مدیریت به هیچ عنوان تعریف عزل وی از شرکت نیست و همچنان فرد می تواند جزوی از سهامداران شرکت باشد.

اداره شرکت وظیفه مدیران می باشد نه حق آنها پس مدیران امکان انتقال سمت خود به دیگران را ندارند. انتخاب اولین مدیران شرکت، هنگام تاسیس در صورتجلسه ای ذکر می شود و به امضای تمامی سهامداران می رسد.

 

منتشر کنید

درباره مسعود خاکبازان

مسعود خاکبازان
درود ، مسعود هستم. بنیانگذار ثبت بلاگ ، مدیرعامل موسسه حقوقی برنا اندیشه ، مطالب این بلاگ با رویکرد ” به درد بخور ” بودن نوشته شده، هدفم اشتراک گذاشتن تجربیات بوده و نشر اندک آگاهیم در این زمینه، کاستی هارو پذیرام و پیشاپیش خوشحالم از شنیدن پیشنهاداتتون. شاد و تندرست باشید!

همچنین ببینید

موضوع شرکت تولیدی

موضوع فعالیت شرکتها ( تولیدی )

موضوع فعالیت مشترک همه شرکتها خرید و فروش صادرات و واردات کلیه کالاهای مجاز بازرگانی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + پنج =