جهت مشاوره می توانید با شماره تلفن های 02143498 یا 02188618261 تماس بگیرید و یا در وب سایت asansabt.ir موارد را با کارشناسان ما از طریق چت آنلاین مطرح فرمایید.
خانه / پرسش‌های متداول

پرسش‌های متداول

 

چرا شرکت ثبت کنیم؟

چرا شرکت ثبت کنیم؟

اگر صاحب کسب و کاری هستید ولی هنوز شرکت ندارید، بر خلاف باور عمومی از ثبت شرکت هراس و نگرانی نداشته باشید ، برعکس داشتن یک شرکت می تواند خیلی به شما کمک کند . شما با داشتن شرکت :

 1. شخصیت حقوقی خواهید داشت و میتوانید در مناقصات و مزایدات پروژه هایی با مبالغ بسیار بالاتر شرکت کنید.
 2. میتوانید از بانکها خیلی بیشتر وام بگیرید. مطابق اعلام بانک مرکزی در سال ۹۵ حدود ۸۰ درصد تسهیلات بانکی به شرکتها داده شده است!
 3. مالیات شما از طریق اداره مالیات بر درآمد شرکتها بسیار کمتر و حساب شده تر از اداره مالیات بر درآمد مشاغل و اصناف خواهد بود!
 4. در صورت ورشکستگی احتمالی ، از آنجا که شرکت شخصیت مستقلی از صاحبان آن دارد صرفا اموال به نام شرکت توقیف شده و بر خلاف حالت کسب و کار شخصی ، هیچ کس نمی توانند اموال شخصی شما را توقیف و یا شما را خدای نکرده بازداشت کند!
 5. نقل و انتقال سهام و یا خروج شریک از شرکت فقط با ثبت صورتجلسه تغییرات و طبق ضوابط خاصی و معمولا با موافقت سایر شرکا صورت می پذیرد. بر خلاف کسب و کار شخصی و سنتی که شریک تجاری شما هر وقت که اراده نماید بدون موافقت شما میتواند شراکت خود را بر هم زده یا سهم خود را به هر کس بخواهد انتقال دهد!
 6. اگر در مناطق آزاد اقتصادی مانند قشم و کیش و آبادان و ارس و سلفچگان و … شرکت ثبت کنید معافیت مالیاتی ۱۰ ساله خواهید داشت !
 7. اگر شرکت دانش بنیان داشته باشید و موفق به ارائه محصولی دانش بنیان در حوزه فناوریهای نو بشوید از مالیات معاف بوده و از انواع تسهیلات و حمایت های دولت برخوردار خواهید شد!
 8. در حالت کسب و کار شخصی بدون داشتن شرکت شما تاجر و از نظر مالی توانمند محسوب شده و از بسیاری مزایای قانونی مانند اعسار (عدم پرداخت هزینه های دادرسی و یا پرداخت مهریه و بدهی های دیگر به صورت قسط بندی شده) محروم خواهید شد. حال آن که اعضا و سهامداران شرکت می توانند از این شرایط استفاده کنند زیرا از نظر قانونی به تنهایی تاجر محسوب نمی شوند.

ثبت شرکت چه مزایایی دارد؟

ثبت شرکت چه مزایایی دارد؟

 • فعالیت رسمی و قانونی
 • مسئولیت مشترک تمامی شرکا و جلب اطمینان اشخاص طرف مشارکت، مسئولیت مالی و حقوقی
 • حمایت قانون از حقوق تمامی طرفین شرکت ( شرکا، طرفین همکاری شرکت و اشخاص شرکت)
 • امکان شرکت در مناقصات و مزایدات
 • اخذ و اعطاء نمایندگی رسمی
 • شفافیت در اطلاع رسانی به مشتریان و اشخاص ثالث و جلب اعتماد مشتریان
 • ثبت رسمی سابقه شرکت، بهره‌برداری از عنوان شرکت
 • اخذ مجوزها، امتیازات و اعتبارات از سازمان‌ها و نهادها (وام)

چگونه شرکت ثبت کنیم؟

چگونه شرکت ثبت کنیم؟

گام اول : سهامداران و درصد سهام هر یک را مشخص کنید. یادتان باشد صاحبان اصلی شرکت سهامداران اند که به همان نسبت سرمایه ای که می گذارند در سود یا زیان شرکت شریک اند.
حداقل سهامداران در شرکتهای مسئولیت محدود ۲ نفر و در سهامی خاص ۳ نفر است.

گام دوم : ۵ نام مناسب حداقل ۳سیلابی (۳ کلمه ای) انتخاب کنید که حداقل یک کلمه اسم خاص (اسم انسان یا حیوان یا … ) باشد. نگران نباشید آسان ثبت در این انتخاب به شما هوشمندانه کمک می کند.

گام سوم : موضوع فعالیت شرکت را مشخص کنید . دقت کنید اگر موضوع نیاز به مجوز داشت قبل از ثبت شرکت از مرجع مربوطه مجوز بگیرید. آسان ثبت در این انتخاب هم در کنار شماست.

گام چهارم : نشانی دفتر مرکزی شرکت و احتمالا نشانی شعب شرکت در شهرستانها را به همراه کدپستی مشخص کنید. برای ثبت شرکت لازم نیست در ابتدا حتما مکان اداری داشته باشید!

گام پنجم : مدیران شرکت – بازرسین و دارندگان حق امضا را مشخص کنید. هیات مدیره حداقل ۲ نفر عضو دارد که در شرکتهای سهامی خاص حتما بایستی سهامدار باشند. مدت ماموریت هیات مدیره در سهامی خاص حداکثر ۲ سال است . مدیر عامل می تواند از اعضای هیات مدیره باشد یا نباشد. انتخاب بازرس اصلی و علی البدل برای شرکتهای سهامی خاص برای هر سال مالی (معمولا همان سال شمسی) اجباری است! اعضای هیات مدیره یا خویشاوندان درجه یک آنها نمیتوانند بازرس باشند ! اگر در شهرستانها شعبه دارید مدیر شعبه را هم تعیین کنید.

گام ششم : مدیران و بازرسین باید در تهران و شهرهای بزرگ به دفاتر پلیس +۱۰ و در سایر شهرستانها به اداره تشخیص هویت آگاهی مراجعه و گواهی عدم سو پیشینه را دریافت کنند.

گام هفتم : مدارک شناسایی کلیه سهامداران و مدیران و بازرسین بایستی توسط وکیل دادگستری و یا دفاتر اسناد رسمی برابر اصل شود.

بهتر است کدام نوع شرکت را ثبت کنم؟

بهتر است کدام نوع شرکت را ثبت کنم؟

ثبت شرکت بستگی به نوع فعالیت و نوع موضوع انتخابی دارد، اگر با ارگانهای دولتی میخواهید قرارداد منعقد کنید، و یا در مزایده های دولتی شرکت نمایید، اگر در آینده میخواهید شرکت خود را گسترش دهید و یا میخواهید از لحاظ عرفی یک شرکت معتبر تر داشته باشید بهتر است که شرکت سهامی خاص ثبت کنید، از لحاظ قانونی درجه اعتبار یکسان دارند)،اما اگر میخواهید شرکت کوچکی داشته باشید که فعالیت شرکت خیلی بزرگ نیست و تعداد اعضا زیاد نیست و فقط شرکت ثبت شده نیاز دارید بهتراست که شرکت با مسئولیت محدود ثبت کنید.

تعریف شرکت با مسئولیت محدود

شرکت با مسئولیت محدود، شرکتی است که بین دو یا چند نفر برای فعالیت تجاری شکل میگیرد و هر کدام از شرکا فقط به میزان سرمایه ی خود مسئول قروض و تعهدات شرکت است.

تعریف شرکت سهامی خاص

شرکت سهامی خاص شرکتی بازرگانی میباشد (مگر اینکه موضوع فعالیت آن، امور بازرگانی نباشد) که تمام سرمایه ی آن منحصراً توسط مؤسسین، تأمین میشود و سرمایه ی آن به سهام، تقسیم شده و مسئولیت صاحبان سهام، محدود به مبلغ اسمی سهام آنهاست،همچنین تعداد سهامداران نباید از سه نفر کمتر باشد.

شرکت با مسئولیت محدود و شرکت سهامی خاص چه تفاوتی باهم دارند؟

شرکت با مسئولیت محدود و شرکت سهامی خاص چه تفاوتی باهم دارند؟

۱ـ در شرکت با مسئولیت محدود تعداد شرکاء حداقل ۲ نفر و در شرکت سهامی خاص تعداد سهامداران حداقل ۳ نفر می باشد.

۲ـ درشرکت سهامی خاص حداقل ۳۵% از سرمایه باید نقدا در یکی از شعب بانکها مسدود شود و گواهی مربوطه به اداره ثبت شرکتها ارائه شود و ۶۵% درتعهد سهامداران باشد. اما در شرکت با مسئولیت محدود باید کل سرمایه تحویل مدیر عامل شرکت شود و مدیر عامل اقرار به دریافت سرمایه نماید و ارائه گواهی بانکی  ضرورت ندارد.

۳ـ انتخاب بازرس اصلی و علی البدل درشرکت سهامی خاص اجباری می باشد ولی در شرکت با مسئولیت محدود اختیاری است .

۴ـ مدت مدیریت در شرکت سهامی خاص حداکثر دو سال بوده و قابل تمدید میباشد ولی در شرکت با مسئولیت محدود مدیران شرکت برای مدت نامحدود انتخاب شده و همچنین میتوانند مدت مشخصی برای مدیران در اساسنامه شرکت مقرر نمایند.

۵ـ انتخاب روزنامه کثیر الانتشار جهت درج آگهی های شرکت، در شرکت سهامی خاص الزامی بوده ولی در شرکت با مسئولیت محدود اختیاری است .

۶ـ مجامع عمومی در شرکت سهامی خاص توسط هیئت رئیسه ای متشکل از یک نفر رئیس و دو نفر ناظر و یک نفر منشی اداره میشود که از بین سهامداران انتخاب می شوند. در شرکت با مسئولیت محدود مجامع عمومی شرکت توسط هیئت نظار در صورتی خواهد بود که تعداد شرکاء آن بیشتر از ۱۲نفر باشد .

۷ـ سرمایه در شرکت با مسئولیت محدود به سهام تقسیم نمی شود و شرکاء فقط تا میزان سرمایه خود در شرکت مسئول قروض و تعهدات هستند .

۸ـ مدیران در شرکت سهامی خاص الزاما باید سهامدار باشند یا تعداد سهام وثیقه تعیین شده در اساسنامه را تهیه و به صندوق شرکت بسپارند . مدیران در شرکت با مسئولیت محدود بصورت موظف یا غیر موظف که از بین شرکاء یا از خارج انتخاب می شوند وظایف خود را انجام میدهند .

۹ـ تقسیم سود در شرکت سهامی خاص به نسبت تعداد سهام و یا نوع سهام میباشد و در شرکت با مسئولیت محدود به نسبت سرمایه شرکاء تقسیم خواهد شد و در شرکت با مسئولیت محدود می شود در اساسنامه ترتیب دیگری برای تقسیم سود مقرر دارند .

 

سهامداران شرکت با مسئولیت محدود می تونن زیر سن قانونی ۱۸ سال باشند؟

سهامداران شرکت با مسئولیت محدود می تونن زیر سن قانونی ۱۸ سال باشند؟

بله در صورتیکه عضو هیات مدیره نباشند و فقط سهامدار باشند مانعی وجود ندارد.

آیا به تنهایی میتونم شرکت ثبت کنم؟

آیا به تنهایی میتونم شرکت ثبت کنم؟

خیر، حتما باید یک شریک مالی داشته باشید، حداقل اعضا و شرکا باید دو نفر باشند، اما اگر بخواهید شرکت مسئولیت محدود ثبت کنید میتونید یکی از اعضای خانواده را به عنوان شریک مالی معرفی کنید، خود شخص سمت مدیر عامل داشته باشد و شخص دیگر را به عنوان سهامدار معرفی کنید، حق امضا و تمام امور شرکت با خود شخص باشد، یعنی شرکت تک مدیره ثبت کنید،اما حتما باید یک شریک مالی به عنوان سهامدار معرفی کنید.

برای ثبت شرکت چند نفر شریک یا سهامدار لازمه؟

برای ثبت شرکت چند نفر شریک یا سهامدار لازمه؟

در شرکت با مسئولیت محدود حداقل دو نفر شریک و در شرکت سهامی خاص حداقل ۳ نفر سهامدار لازم است.

آیا راهی وجود داره که تعداد شرکا کمتر از یک نفر باشه؟

آیا راهی وجود داره که تعداد شرکا کمتر از یک نفر باشه؟

حتما باید تعداد شرکا رعایت شود، یعنی شرکت با مسئولیت محدود حد اقل ۲ نفر سهامدار و شرکت سهامی خاص حد اقل ۳ نفر سهامدار نیاز دارند. اما میتوان در شرکت سهامی خاص یک نفر را به عنوان مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره، یک نفر به عنوان نایب رئیس، و بازرس اصلی و علی البدل انتخاب کنیم. که جمعا به ۴ نفر نیاز داریم.

آیا میتونم از شرکا وکالت تام بگیرم که همه حقوق و نفع شرکت به نام من باشه؟

آیا میتونم از شرکا وکالت تام بگیرم که همه حقوق و نفع شرکت به نام من باشه؟

خیر، این امکان وجود ندارد که فقط یک نفر حق رای داشته باشد

اگر شریکم کارمند رسمی دولت باشه چه شرایطی باید داشته باشه؟

اگر شریکم کارمند رسمی دولت باشه چه شرایطی باید داشته باشه؟

کارمندان دولت مجاز نیستند از اعضای هیأت مدیره باشند. ولی اشخاص دولتی می توانند سهام دار شرکت های خصوصی باشند به این صورت که ۴ درصد از سرمایه شرکت به نام فرد باشد.

اگر شریکم هنوز به سن ۱۸ سال نرسیده باشه چه شرایطی داره؟

اگر شریکم هنوز به سن ۱۸ سال نرسیده باشه چه شرایطی داره؟

افراد زیر ۱۸ سال مجاز نیستند به عنوان مدیرعامل و یا عضو هیأت مدیره انتخاب شوند. این اشخاص در صورتی که حق امضاء و یا سمت در هیأت مدیره نداشته باشند فقط می‌توانند به عنوان شریک انتخاب شوند.

اگر کسی از شرکا بعد از ثبت، قطع همکاری کرد بدون حضورش میتونیم از شرکت خارجش کنیم؟.

اگر کسی از شرکا بعد از ثبت، قطع همکاری کرد بدون حضورش میتونیم از شرکت خارجش کنیم؟.

نمیشود کسی را از شرکت خارج کرد، ولی میتوان با دادن آگهی دعوت، سمت و حقوق قانونی شخص در شرکت را گرفته و فقط به عنوان سهامدار در شرکت باقی بماند

چه موضوعی برای فعالیت شرکت بنویسم؟

چه موضوعی برای فعالیت شرکت بنویسم؟

یکی از مبحثهای مهم در تعیین موضوع فعالیت شرکت که اکثر افرادی که در شرف تاسیس یک شرکت هستند مبحث تعیین موضوع شرکت میباشد . موضوعات فعالیت شرکت به سه بخش اصلی تقسیم میشوند :

 • موضوعاتی که به اخذ مجوز از مراجع ذیصلاح نیاز دارند
 • موضوعاتی که به اخذ مجوز نیاز ندارند.
 • موضوعاتی که قابل ثبت نیستند و مجاز به فعالیت نمیباشند. قانون اینگونه تعیین نموده که : موضوع فعالیت شرکت باید بصورت واضح باشد و از کلماتی مثل” هرگونه فعالیت مجاز در زمینه ” خودداری شود . در پایان موضوعات غیر مجوزی عبارت “پس از اخذ مجوزهای لازم” بنا به ضرورت الزامی است به این دلیل که نشان میدهد که آوردن کلماتی در موضوع به منزله داشتن پروانه ها و موافقت اصولی یا مجوزهای ذیربط نمیباشد .

آیا هر موضوعی قابل ثبت است؟

آیا هر موضوعی قابل ثبت است؟

تا کمی قبل تر اداره ثبت شرکتها ثبت درصد بالایی از موضوعات فعالیت شرکتها را مشروط به دریافت مجوز میکرد، اما جدیدا با استناد به اینکه ثبت شرکت با دریافت مجوز برای اکثر فعالیت شرکت ها، استناد قانونی خاصی نداشته است و تا الان به صورت سلیقه‌ای اعمال می‌شده ، در حال حاضر بیشتر محدودیتهای مرتبط به این امر تا حد امکان حذف شده و ثبت شرکت با موضوعات فعالیت مختلف راحتتر شده و این امکان وجود دارد که شرکت را با موضوع مورد نظر ثبت نموده و بعد از ثبت برای فعالیت اقدام به ثبت مجوز کرد.

میتونم همزمان با چند موضوع متفاوت فعالیت کنم؟

میتونم همزمان با چند موضوع متفاوت فعالیت کنم؟

بله میشود در قالب شرکتهای چند منظوره چند موضوع متفاوت برای فعالیت داشته باشید.

چه مبلغ سرمایه باید اعلام کنم؟

چه مبلغ سرمایه باید اعلام کنم؟

حداقل سرمایه برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود ۱،۰۰۰،۰۰۰ ریال (یکصد هزار تومان) است . سرمایه شرکت در اخذ تسهیلات بانکی یا عقد قراردادها و یا دریافت نمایندگی‌ها و… می‌تواند تاثیر گذار باشد. با این حال هیچگونه منع قانونی جهت تعیین مقدار سرمایه شرکت وجود نداشته و می‌شود سرمایه را همان حداقل (۱۰۰۰۰۰۰ ریال) در نظر گرفت.

سرمایه حتما باید نقدی باشه؟

سرمایه حتما باید نقدی باشه؟

در شرکت با مسئولیت محدود سرمایه میتواند غیر نقدی باشد ولی در شرکت سهامی خاص ۳۵ درصد از سرمایه باید نقدی باشد.

آیا سرمایه جایی واریز میشه؟

آیا سرمایه جایی واریز میشه؟

در شرکتهای سهامی ۳۵ درصد از مبلغ سرمایه باید در حسابی به نام شرکت در شرف تاسیس مسدود شود. ولی در شرکتهای با مسئولیت محدود نیازی به واریز سرمایه نیست.

سرمایه چطور بین اعضا تقسیم بشه؟

سرمایه چطور بین اعضا تقسیم بشه؟

در هنگام تاسیس به انتخاب هیئت مدیره و خود اشخاص

آیا سرمایه ربطی به پرداخت مالیات دارد؟

آیا سرمایه ربطی به پرداخت مالیات دارد؟

بله، زمانی که میخواهند مالیات را محاسبه کنند، مخصوصا زمانی که میخواهند مالیات علی الراس را محاسبه کنند از سرمایه شرکت برای محاسبه سود شرکت استفاده میکنند، که هرچقدر سرمایه کمتر باشد جریمه مالیاتی بیشتری میدهند. یعنی مثلا کسی را در نظر بگیرید که با ۱۰۰ هزار تومان ۳۰ میلیون تومان سود کرده با کسیکه با ۵۰ میلیون سرمایه ۳۰ میلیون سود کرده  مالیات متفاوتی پرداخت میکند.

آیا سرمایه قابل تغییر است؟

آیا سرمایه قابل تغییر است؟

بله، افزایش و کاهش سرمایه امکان پذیر است.

سرمایه ی شرکت را می شود از طریق صدور سهام جدید و یا از روش بالا بردن مبلغ اسمی  سهام موجود افزایش داد.

تادیه ی مبلغ اسمی جدید به یکی از روشهای زیر امکان پذیر می باشد:

 • پرداخت مبلغ اسمی سهام به صورت نقدی .
 • تبدیل مطالبات نقدی بدست آمده ی اشخاص از شرکت به سهام جدید .
 • انتقال سود تقسیم نشده یا اندوخته یا عواید حاصل از اضافه ی ارزش سهام جدید به سرمایه ی شرکت .
 • تبدیل اوراق قرضه به سهام .
 • فقط در شرکت سهامی خاص تادیه مبلغ اسمی سهام جدید به غیر نقد هم مجاز است .
 • انتقال اندوخته قانونی به سرمایه ممنوع میباشد .
 • افزایش سرمایه از طریق بالا بردن مبلغ اسمی سهام موجود در صورتی که برای صاحبان سهام تعهد ایجاد کند ممکن نخواهد بود مگر اینکه تمام صاحبان سهام با آن موافق باشند .
 • تا زمانی که کلیه ی سرمایه ی قبلی شرکت تادیه نشده باشد افزایش سرمایه ی شرکت تحت هیچ عنوانی مجاز نمیباشد .
 • در خرید سهام جدید صاحبان سهام شرکت به نسبت مالکیت سهامی که دارند حق تقدم دارند و این حق قابل نقل و انتقال است .
 • در شرکت سهامی خاص بعد از اتخاذ تصمیم راجع به افزایش سرمایه از طریق انتشار سهام جدید باید مراتب را از طریق نشر آگهی های مربوط به شرکت که در آن نشر می گردد به اطلاع صاحبان سهام رساند .

اکثریت شرکت با چه کسی هست؟

اکثریت شرکت با چه کسی هست؟

در مورد زمانی است که میخواهیم از حدنصاب ها را استفاده کنیم، پیشنهاد ما این است که سرمایه شرکت طوری بین اعضا تقسیم شود که بیشتر سرمایه دست یک نفر نباشد، چون اگر شخص بنا به هر دلیلی در مجامع شرکت نکرد حق رای را از دیگران نگیرد.

چه نامی میتونم انتخاب کنم؟

چه نامی میتونم انتخاب کنم؟

در تعیین انتخاب نام باید تلاش کنیم نام انتخاب شده مرتبط با نوع فعالیت باشد، مثلا اگر شرکت ساختمانی است باید از کلماتی مثل “سازه” و ساختمانی استفاده شود.

آیا محدودیتی برای انتخاب نام دارم؟

آیا محدودیتی برای انتخاب نام دارم؟

 • درحال حاضر نامهای انتخابی برای شرکت (نام شرکت ) باید ۳ سیلاب (اسم خاص) را دارا باشد.
 • اسامی انتخابی باید در فرهنگ دهخدا دارای معنی باشند برای مثال کلماتی مانند سپنتا ،کاسپین ،سپهر و… البته لازم به ذکر است که برخی اسامی در فرهنگ دهخدا معنی دارند اما قابلیت ثبت ندارند مانند اسم برنیس ،رویال،پرشین از طرفی دیگر کلماتی مانند ایران قابلیت ثبت در نام شرکت را نداشته و همچنین اسامی بیگانه مثل تکنیک ،کو، تل قابلیت ثبت ندارند.
 • نکته بسیار مهم در مورد نام ایران است که حتی در صورت وجود چند سیلاب دیگر آن قابل ثبت نمی باشند.
 • برایانتخاب نام مناسب برای شرکت می توانید از نامهای خاص با تعداد بالا به طور مثال آراد ،آریا و سپهر استفاده کنید.
 • لازم به ذکر است کهثبت نام یک شرکت به صورت فارسی صرفاً به صورت ۳ سیلاب نیست بلکه حتی اسامی که در اداره ثبت ، ثبت نشده باشد حتی به صورت ۲ سیلاب هم قابل ثبت هستند.
 • نامهایی که قابلیت ثبتشدن دارند صرفاً باید فارسی بوده و دارای ریشه در لغتنامه های معتبر باشد.

حتما باید محل شرکتم اداری باشه؟

حتما باید محل شرکتم اداری باشه؟

خیر، میتوان یک آدرس غیر اداری هم به اداره ثبت شرکتها ارائه داد، اما حتما باید کد پستی و آدرس واقعی باشد و تاییدیه کد پستی حتما ارائه شود.

اگر آدرس منزل بدم باید مالیات پرداخت کنم؟

اگر آدرس منزل بدم باید مالیات پرداخت کنم؟

مالیات تعلق نمیگیرد ولی روی ملک مالیات بر ملک باید پرداخت شود.

حق امضا چیست؟

حق امضا چیست؟

به این معنا میباشد که چه کسانی در شرکت، چک ها و سفته ها و قراردادها و اوراق بهادار را امضا می نمایند.

بهتر است حق امضا دار چه کسی باشد؟

بهتر است حق امضا دار چه کسی باشد؟

طبق ماده ۱۲۵ قانون تجارت “مدیرعامل شرکت در حدود اختیاراتى که توسط هیأت مدیره به او تفویض شده است نماینده شرکت محسوب و از طرف شرکت حق امضاء دارد.”

آیا اشخاص سهامدار میتونن حق امضا داشته باشن؟

آیا اشخاص سهامدار میتونن حق امضا داشته باشن؟

سهامداران و یا اعضای هیئت مدیره میتوانند حق امضا داشته باشند.

تعداد اعضا در تاسیس شرکتهای مسئولیت محدود و سهامی خاص باید چند نفر باشه؟

تعداد اعضا در تاسیس شرکتهای مسئولیت محدود و سهامی خاص باید چند نفر باشه؟

در شرکت مسئولیت محدود حداقل ۲ نفر و در شرکت سهامی خاص حداقل ۳ نفر میباشند.

وظایف اعضای هیئت مدیره چیست؟

وظایف اعضای هیئت مدیره چیست؟

 • شرکت سهامی توسط هیئت مدیره ای که از میان صاحبان سهام انتخاب شده اند و کلاً یا بعضاً قابل عزل هستند اداره میشود . تعداد اعضای هیئت مدیره در شرکت های سهامی عمومی نباید کمتر از پنج نفر باشد .
 • مدیران شرکت توسط مجمع عمومی موسسین و مجمع عمومی عادی انتخاب خواهند شد. .
 • مدت مدیریت مدیران در اساسنامه تعیین می شود اما این مدت از دو سال بیشتر نخواهد شد .
 • انتخاب مجدد مدیران مانعی ندارد .
 • اشخاص حقوقی را می توان جهت مدیریت شرکت انتخاب کرد. در این صورت شخص حقوقی همان مسئولیت های مدنی شخص حقیقی عضو هیات مدیره را خواهد داشت و باید یک نفر را به نمایندگی دائمی خود برای انجام وظایف مدیریت معرفی کند .
 • شخص حقوقی عضو هیات مدیره می تواند نماینده ی خود را عزل نماید به شرط آنکه در همان زمان جانشین او را کتباً به شرکت معرفی کند وگرنه غایب محسوب خواهد شد.
 • در صورتی که بخاطر فوت یا استعفا یا سلب شرایط از یک نفر یا چند نفر از مدیران تعداد اعضاء هیئت مدیره از حد اقل مقرر در این قانون کمتر شود اعضاء علی البدل به ترتیب مقرر در اساسنامه و الا به ترتیب مقرر توسط مجمع عمومی جای آنان را خواهند گرفت و در صورتی که عضو علی البدل تعیین نشده باشد و یا تعداد اعضاء علی البدل کافی برای تصدی محل های خالی در هیات مدیره نباشد مدیران حاضر باید سریعا مجمع عمومی عادی شرکت را جهت تکمیل اعضاء هیات مدیره دعوت نمایند .
 • هیئت مدیره در اولین جلسه ی خود از بین اعضای هیئت مدیره یک نفر به عنوان رئیس و یک نفر به عنوان نایب رئیسکه باید شخص حقیقی باشند برای هیئت مدیره تعیین نماید . مدت ریاست رئیس و نیابت  نایب رئیس هیئت مدیره بیش از مدت عضویت آنها در هیات مدیره نمیباشد. هیات مدیره در هر زمانی می تواند رئیس و نایب رئیس هیات مدیره را از سمت ها عزل کند . هر امری خلاف این ماده مقرر شود کان  لم یکن خواهد بود .
 • هر زمان رئیس هیئت مدیره موقتاً وظایف خود را نتواند انجام دهد وظایف او را نایب رئیس هیات مدیره انجام خواهد داد .
 • رئیس هیئت مدیره علاوه بر دعوت و اداره ی جلسات هیات مدیره وظیفه دارد که مجامع عمومی صاحبان سهام را در مواردی که هیئت مدیره مکلف به دعوت آنها میباشد دعوت کنیم .
 • برای تشکیل جلسات هیئت مدیره حضور بیش از نیمی از اعضاء هیات مدیره لازم و ضروری است .
 • هیئت مدیره باید حداقل یک نفر شخص حقیقی را به مدیریت عامل شرکت انتخاب نماید و حدود اختیارات و مدت تصدی و حق الزحمه ی اورا تعیین نماید. در صورتی که مدیر عامل عضو هیات مدیره باشد دوره ی مدیریت عامل او از زمان عضویت او در هیئت مدیره بیشتر نخواهد بود . مدیر عامل شرکت نمی تواند همزمان رئیس هیات مدیره ی همان شرکت باشد مگر در مجمع عمومی به تصویب سه چهارم آراء حاضر برسد.
 • تبصره : هیئت مدیره در هر زمان که توسط هیئت مدیره به او تفویض شده است نماینده ی شرکت محسوب شده و از طرف شرکت حق امضاء خواهد داشت .
 • در صورت اتمام مدت ماموریت مدیران تا زمان انتخاب، مدیران سابق همچنان مسئول امور شرکت و اداره ی آن هستند.

آیا اعضای هیئت مدیره به مدت محدود تعیین میشن؟

آیا اعضای هیئت مدیره به مدت محدود تعیین میشن؟

مسئولیت محدود: اعضای هیئت مدیره برای مدت نامحدود و یا با توافق شرکاء برای مدت محدود انتخاب می‌شود.

سهامی خاص: اعضا به صورت نا محدود و به مدت ۲ سال انتخاب میشوند.

آیا اعضای هیئت مدیره میتونن جزء شرکا نباشن؟

آیا اعضای هیئت مدیره میتونن جزء شرکا نباشن؟

در شرکت با مسئولیت محدود همه اعضا میتوانند خارج از شرکا باشند، ولی در شرکت سهامی خاص فقط مدیر عامل میتواند خارج از شرکا باشند.

مدیر عامل چه مسئولیتها و اختیاراتی دارد؟

مدیر عامل چه مسئولیتها و اختیاراتی دارد؟

مدیر عامل شرکت در حدود اختیاراتی که توسط هیات مدیره به او تفویض شده است نماینده ی شرکت محسوب شده و از طرف شرکت حق امضاء دارد .

پرسشهای متداول